Katru gadu miljoniem cilvēku visā pasaulē saslimst ar “saaukstēšanos”. Lai gan nav nekādu klīniskos pētījumos pierādītu farmaceitisko līdzekļu, ar kuriem to varētu izārstēt, neefektīviem līdzekļiem tiek tērēts daudz naudas. 2008. gadā Latvijā saaukstēšanās līdzekļiem tika iztērēts 6 964 451 lats, bet 2009. gada pirmajos 9 mēnešos – 3 834 248 lati!
Viena no visneefektīvākajām sastāvdaļām šajos preparātos ir antihistamīna līdzekļi, kurus parasti iekļauj, lai, samazinot gļotādu tūsku, atvieglotu elpošanu. Lai gan antihistamīna līdzekļi ir efektīvi alerģiska rinīta ārstēšanā, daudzos autoritatīvos zinātniskos pētījumos ir atzīts, ka to lietošana saaukstēšanās slimību ārstēšanai ir maz efektīva.
Populāri ir arī deguna tūsku mazinošie līdzekļi, kas nopērkami aerosolu vai pilienu veidā. Lai gan tie var dot īslaicīgu atvieglojumu, tomēr šiem preparātiem piemīt “atsitiena efekts” – pēc to lietošanas var atjaunoties vēl stiprāks deguna aizsprostojums. Šīs zāles var paildzināt saaukstēšanās slimību, un to atkārtota lietošana var bojāt deguna gļotādu. Britu Medicīnas asociācija (BMA, British Medical Association) uzskata, ka lielākajā daļā saaukstēšanās gadījumu šo līdzekļu lietošana nav nepieciešama. Vēl vairāk, ja šīs zāles tiek lietotas tablešu veidā, tās sašaurina asinsvadus visā ķermenī un paaugstina asinsspiedienu. Vairāk par deguna pilienu lietošanu bērniem lasiet šeit.
Pamatā ir divu veidu pretklepus līdzekļi: atkrēpotāji jeb mukolītiķi, kas sašķidrina krēpas un veicina atklepošanu, un supresanti, kas nomāc klepošanas refleksu. Diemžēl nav pierādījumu, ka atkrēpotāji patiešām būtu iedarbīgi. Savukārt supresanti (apslāpētāji), tādi kā kodeīns vai dekstrometorfāns, reti ir pietiekoši spēcīgi, lai būtu efektīvi, toties tiem visiem ir tendence radīt aizcietējumus. Jāatceras arī, ka klepus ir organisma aizsargreflekss, tāpēc tas ne vienmēr ir jānomāc.
Jaunākie pētījumi rāda, ka šos medikamentus nevajadzētu dot bērniem līdz 6 gadu vecumam. Vairāk par pretklepus līdzekļiem lasiet šeit.
Saaukstēšanās gadījumos palīdz šādi vienkārši līdzekļi un paņēmieni:
- šķidruma lietošana pietiekamā daudzumā;
- klepus mazināšanai – silts citrona ūdens ar medu (bērniem, kas vecāki par vienu gadu);
- iesnām – sālsūdens deguna pilieni;
- temperatūras pazemināšanai – ibuprofēns un paracetamols.
Ja, šādi ārstējoties, 3–5 dienu laikā nav uzlabojuma, jākonsultējas ar ārstu.
UZMANĪBU!
Bērni līdz 6 gadu vecumam NEDRĪKST lietot šādus medikamentus, kas bieži tiek iekļauti „pretsaaukstēšanās” līdzekļu arsenālā:
- pretklepus līdzekļi: dekstrometorfāns (dextromethorphan) un folkodīns (pholcodine);
- atkrēpošanas līdzekļi: gvaifenazīns (guaifenesin) un ipekakuāna (ipecacuanha);
- deguna tūsku mazinoši līdzekļi: efedrīns (ephedrine), oksimetazolīns (oxymetazoline), fenilepinefrīns (phenylephrine), pseidoefedrīns (pseudoephedrine) un ksilometazolīns (xylometazoline);
- antihistamīna līdzekļi: hlorfenamīns (chlorphenamine), difenhidramīns (diphenhydramine) un triprolidīns (triprolidine).
Saaukstēšanās gadījumos bērniem un sev var izmēģināt arī šādus pārbaudītus tautas līdzekļus:
Pret klepu:
Nemizotam melnajam rutkam izgrebj caurumu, liek iekšā pāris karotes medu (tā, lai vēl atliek vieta, kur rutkam suloties) un atstāj uz dažām stundām. Lieto pa karotei vairākas reizes dienā. Līdzīgi var lietot sīpolu ar medu – sagriež sīpolu sīki, pievieno medu; kad sasulojies, lieto pa karotei. Visas receptes ar medu der tikai gadījumos, ja pret to nav alerģijas un to nedrīkst lietot bērniem līdz gada vecumam.
Siltam pienam pievieno tējkaroti medu, (var arī naža galu sodas un nedaudz sviestu) un dzer pirms nakts miega.
Novāra ~ 5 kartupeļus. Bērna muguru apziež ar medu, uz tā uzliek pergamenta (cepamo) papīru, tad uzklāj trijās kārtās salocītu frotē dvieli. Uz dvieļa liek vārīto kartupeļu pusītes, abās mugurkaula pusēs un apļa veidā gar lāpstiņu malu – iedomātā plaušu robeža (nelikt sirds rajonā!). Apsedz ar segu un ļauj gulēt kādas 20 minūtes.
Pret aizsmakumu un rejošu klepu labi palīdz inhalācijas. Palielā bļodā ielej vārošu ūdeni, pievieno kliņģerītes, kanēli un krustnagliņas. Karsē uz lēnas uguns un ar pavērtu muti elpo tvaiku. Var elpot arī kumelīšu tvaiku.
Pret iesnām:
Nomizo ķiplokus un sagriež sīkāk. Uz nakti liek pie gultas, lai izdalās ēteriskās eļļas un atvieglo elpošanu. Var arī pakarināt virs gultas veselas daiviņas. Efekts saglabājās tikai dažas stundas.